ZA DUŻO
JAK URATOWAĆ TRUDNY DZIEŃ
Zmęczenie hałasem, zbyt jaskrawym światłem, ostrymi zapachami, tłokiem w autobusie… Znacie to? Pierwszą reakcją na tego typu przebodźcowanie jest chęć ucieczki. Z takim sensorycznym przeładowaniem mają problemy zarówno dorośli, jak i dzieci. Są jednak osoby, które takie przytłoczenie odczuwają codziennie. Wszystkiego jest w ich życiu za dużo. Urocza książeczka autorstwa Jolene Gutiérrez i Angel Chang ukazuje właśnie taką sytuację i prezentuje cenne wskazówki, które pomogą „uratować trudny dzień”.
Wierszowana historia płynie przez kolorowe rozkładówki, a czytelnik dowiaduje się, z czym zmaga się mała bohaterka tej książeczki. Budzi ją zbyt głośny dźwięk dzwonka, a zbyt jaskrawe słoneczne światło razi oczy. Szorstka myjka w towarzystwie chłodnej wody drażnią twarz. Dziewczynka znajduje chwilę wytchnienia podczas ulubionego śniadania, lecz zaraz potem jej przeciążone zmysły atakują kolejne nieprzyjemne doznania. Gryząca metka, ciasna kurtka. To wszystko powoduje dyskomfort i potęguje uczucie złości. Kumulacja przebodźcowania następuje na placu zabaw. Jest zbyt głośno! Na dodatek ktoś bez pozwolenia dotyka małą bohaterkę. Tego już za wiele! Czas uciekać! Całe szczęście, że z pomocą przychodzi mama. Zna doskonale swoją córeczkę. Otulenie miękkim kocykiem, przytulenie, schowanie się w bezpiecznym i cichym kąciku, założenie wygodnych ubrań – wszystko to przynosi ukojenie. Do zestawu ratunkowego dołączają głębokie oddychanie i chwila wytchnienia w ulubionym miejscu (w tym przypadku szklarnia pełna roślin i łagodnego światła). Nadmiar uczuć zostaje rozładowany, przykre doznania zostają zastąpione tymi łagodnymi. „Za dużo” odchodzi. Teraz jest „w sam raz”.
Pełne uroku ilustracje wspomagają tekst. Jaskrawe kolory odzwierciedlające przebodźcowanie i małe stworki odpowiadające konkretnym uczuciom towarzyszą małej bohaterce nieustannie. Gdy wszystkiego jest „za dużo”, następuje prawdziwa eksplozja barw i ekspresyjnie przedstawionych detali. Gdy jednak dziewczynka wycisza się w swoich kryjówkach i w ramionach mamy – kreska łagodnieje, kolory zostają stonowane, a malutkie (choć wielkie!) uczucia odzyskują równowagę, co widać po ich uśmiechniętych minkach.
Zmysłowa nadwrażliwość to stan realny, a dziecko borykające się z tego typu odczuciami potrzebuje wsparcia ze strony osób dorosłych. Na końcu tej ważnej i potrzebnej książeczki znajduje się spora garść istotnych porad dla rodziców i opiekunów dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej. Potrzebne są troska, zrozumienie, uważna obserwacja, wsparcie i reagowanie na konkretny rodzaj przebodźcowania. W niektórych przypadkach pomocna może być tak zwana „dieta sensoryczna”, która ukoi zmysły, da wytchnienie przeciążonym nerwom, wyciszy i zrelaksuje.
Publikacja ta dołącza do naszej książkowej apteczki. To tytuł dla wszystkich, nie tylko dla dzieci nadwrażliwych. Każdy może w pewnych momentach odczuć ten czy inny rodzaj przytłoczenia. Ważna jest reakcja i szybkie uruchamianie „zestawów ratunkowych”. Polecamy!
Książka do kupienia tu: https://www.gwfoksal.pl/za-duzo-jak-uratowac-trudny-dzien-jolene-gutierrez-sku964b6834eae991d8429e.html
Za dużo. Jak uratować trudny dzień
Tekst: Jolene Gutiérrez
Ilustracje: Angel Chang
Tłumaczenie: Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik
Wydawnictwo: Wilga
Liczba stron: 32
#Wilga #wydawnictwoWilga #Zadużo #integracjasensoryczna #nadwrażliwość #przebodźcowanie #OceanBaśni #współpracareklamowa #książkidladzieci #najpiękniejszeksiążkidladzieci
- Czy ta recenzja okazała się przydatna?
- Chcesz, aby więcej wpisów tego typu pojawiło się na Oceanie Baśni?
Zapraszam do wsparcia! Kawa to zawsze dobry pomysł 🙂!