KOSMOS
Po poprzedniej, fascynującej książce doktora Tomasza Rożka, zatytułowanej Nauka. To lubię, pozostał niedosyt. Głód wiedzy. To pragnienie w pełni zaspokaja kolejna część poświęcona tylko i wyłącznie kosmosowi. Nie mogłam oderwać się od tej wciągającej lektury. Ogrom informacji przekazany w arcyciekawy i przystępny sposób. Od Wielkiego Wybuchu przez mgławice i Układ Słoneczny po Ziemię oraz tajemnice związane z powstaniem życia na naszym globie. Niesamowitą podróż wśród gwiazd czas zacząć!
Nauka. To lubię podzielona została na segmenty. W Kosmosie jest podobnie. Mamy tekst główny, są dialogi, które w prosty i zwięzły sposób tłumaczą kolejne zagadnienia. Wreszcie – są eksperymenty, które w domowym zaciszu przybliżą m.in. tajemnice: kształtu wszechświata, powstawania galaktyk i planet, konwekcji napędzającej ruch kontynentów.
Zaczynamy od kwarków, a po Wielkim Wybuchu przechodzimy do narodzin wszechświata. Z zaskoczeniem czytamy, że gwiazdy się… „starzeją”. Poznajemy ciemne barwy, w których rysuje się przyszłość wszystkich galaktyk. Obserwujemy walkę między grawitacją a ciemną energią, z podziwem śledzimy odkrycia kolejnych naukowców i dokonania inżynierów. W niemy zachwyt wprawiają nas fotografie poszczególnych galaktyk. Próbujemy pojąć, czym jest ciemna materia. Wszystko to jest kosmicznie fascynujące i jednocześnie trudne do zmierzenia ludzką miarą. Narodziny gwiazdy, wybuch supernowej, gwiazdy neutronowe, czarne dziury… Kolejne tajemnicze pojęcia wciągają czytelnika i nie pozwalają oderwać się od lektury. A narrator nie czeka, aż spróbujemy w pełni przyswoić całą dawkę przekazanej wiedzy. Z poziomu gwiazd przechodzi do planet, aż w końcu skupia się na zagadnieniach dotyczących Ziemi i życia na niej. Relacjonuje zafascynowanemu czytelnikowi historię powstania Morza Śródziemnego i przedstawia wizję utworzenia nowego morza na granicy Etiopii i Erytrei.
Każda strona aż kipi od ciekawostek, zdjęć i grafik. Czy w Polsce są trzęsienia ziemi? Jakie tajemnice kryją w sobie meteoryty? Dlaczego wysyłane w przestrzeń kosmiczną urządzenia dezynfekuje się przed startem? Jaki jest największy organizm na Ziemi? Myślicie pewnie, że to płetwal błękitny (nasz ulubieniec). Nic podobnego!
Na koniec zwiedzamy cudowną galerię zdjęć. Podglądamy galaktyki i gwiazdozbiory okiem Hubble’a. Świat jest fascynujący. Kosmos jest fascynujący. Zupełnie tak samo jak książka dra Tomasza Rożka. Gorrrrąco polecamy!
Kosmos
Tekst: dr Tomasz Rożek
Wydawnictwo: Wilga
Liczba stron: 320