ZWIERZĘTA Z BIESZCZADZKIEGO LASU
PLANY I PLAMY
ŚWIAT PEŁEN ZMIAN
NIEDŹWIEDŹ I PRZESTRZEŃ
WIELKIE MAŁE ZWIERZĘ
Czas na serię, która jest świetnym przykładem książkowego miksu baśni, popularnonaukowej wiedzy i aktywizujących zadań. Wszystko to zostało sowicie okraszone przeuroczymi ilustracjami, którym nie sposób się oprzeć. Spójrzcie tylko w oczy łasiczki z tomiku Świat pełen zmian! Przyglądnijcie się błyszczącej bohaterce najnowszym Planów i plam! Obok cyklu „Zwierzęta z bieszczadzkiego lasu” trudno przejść obojętnie. Zatrzymajmy się zatem na dłuższą chwilę przy tych dopracowanych i starannie wydanych tytułach. Odkryjmy tematy schowane w fabule i poznajmy cztery historie niezwykłych stworzeń.
Plany i plamy
Najnowsza część serii należy do salamandry plamistej. W lesie nastała wiosna. Nasza bohaterka poczuła silną potrzebę bycia w towarzystwie. Piękna, choć jadowita salamandra wyruszyła zatem na poszukiwania odpowiedniego kompana. Nie bała się wrogów. Jej ostrzegawcze barwy trzymały potencjalne drapieżniki z daleka. Musiała tylko dbać o to, aby nie przypiekło ją słońce. W trakcie swojej podróży napotkała kilka ciekawych stworzeń (sprawdźcie, o jakie gatunki chodzi!). „Zrealizowanie planu było na wyciągnięcie kończyny!”. Jak sądzicie, czy plamista bohaterka osiągnęła cel?
Świat pełen zmian
Czas na zimową odsłonę bieszczadzkiego lasu. Naszą przewodniczką zostaje młodziutka łasica pospolita. Poznajemy krewniaków zwinnej bohaterki, podglądamy ją w przytulnej norce i obserwujemy, jak jej mama zmienia barwę futra na śnieżnobiałą. Mała łasiczka nie potrafi zrozumieć, dlaczego tak się dzieje. Jej bracia i siostry również pokrywają się bielą. A ona? Czy ją również spotkała ta dziwna kolorystyczna przemiana? Czy trzeba bać się wszystkich zmian? A może są one częścią życia i bywają potrzebne? Czy należy przejmować się opinią innych? Łasiczka zna już odpowiedź…
Niedźwiedź i przestrzeń
Nadeszło lato. Poznajemy niedźwiedzia brunatnego, wielkie i majestatyczne zwierzę miłujące przestrzeń, spokój, miód i mrówki. Nasz bohater bywa groźny, ale autorzy książki nie pozostawiają czytelnika bez cennych wskazówek, które mogą się przydać w trakcie spotkania z tym wyjątkowym gatunkiem. Niezbędne będą: spokój, szacunek i… tytułowa przestrzeń. Akcja rusza dalej. W pewnej konkretnej sytuacji miś zapomina o całym świecie, a czytelnik ma okazję poznać inne zwierzaki zamieszkujące bieszczadzkie ostępy.
Wielkie małe zwierzę
Jesienna część serii należy do mrówki rudnicy, która rusza w samotną podróż, aby zdobyć szczyt drzewa. Po drodze spotyka kolejne zwierzaki, które bardzo się od niej różnią. Czy mrówka im zazdrości? Bynajmniej! Uświadamia sobie, że ma wszystko, czego potrzebuje. Jest przy tym niezwykle cierpliwa i wytrwała. Myśl o realizacji planu dodaje jej sił. Czy osiąga cel? A może doświadcza czegoś znacznie ważniejszego?
Każda z przedstawionych powyżej części ma podobny schemat: głównej opowieści o wybranym gatunku towarzyszą popularnonaukowe ciekawostki. Jakby tego było mało, niektóre strony proponują małemu odbiorcy zadania do wykonania. Te aktywizujące ćwiczenia pozwalają na rozwój motoryki małej, trenowanie spostrzegawczości, przeprowadzanie małych doświadczeń. Każdy tom podejmuje inny, niezwykle ważny temat: poszukiwanie towarzysza zabaw, szukanie rozwiązań, oswajanie zmian, budowanie pewności siebie, respektowanie cudzych granic, definiowanie sukcesu, wytrwałe dążenie do celu… Całość otulają cudne ilustracje, a sporej wielkości litery umożliwiają początkującym czytelnikom samodzielną lekturę. Gorąco polecamy Wam tę serię. Zanurzcie się w bieszczadzki las razem z bohaterami poszczególnych tytułów i odkryjcie jego tajemnice.
Książki do kupienia tu: https://alulalu.com
Plany i plamy
Świat pełen zmian
Niedźwiedź i przestrzeń
Wielkie małe zwierzę
Seria: „Zwierzęta z bieszczadzkiego lasu”
Tekst: Urszula Kuncewicz-Jasińska
Ilustracje: Aleksander Jasiński
Wydawnictwo: Alulalu
Liczba stron w każdej części: 38
#wydawnictwoAlulalu #Alulalu #Zwierzętazbieszczadzkiegolasu #Planyiplamy #Światpełenzmian #Niedźwiedźiprzestrzeń #Wielkiemałezwierzę #OceanBaśni #współpracabarterowa