WSZYSTKO O PRZYJAŹNI
Książeczek o przyjaźni mamy sporo. Starszak wybiera już dłuższe opowieści. Maluchowi wciąż wystarczają jeszcze krótkie historyjki, nad którymi znaczącą przewagę mają ilustracje. Taką formę przybrały dwie publikacje Michaela Englera, które ukazały się nakładem wydawnictwa Debit.
Zajączek i jeżyk są najlepszymi przyjaciółmi. Razem spędzają czas, razem się bawią i szukają pożywienia. Ich przyjaźń zostaje jednak wystawiona na próbę. W części Jesteś moim przyjacielem jeżyk opuszcza zajączka na czas zimy. Sam nie wie, co pcha go do tego, aby znaleźć jakieś ciepłe miejsce i przespać zimowy czas. Jeżyk poddaje się własnemu instynktowi zostawiając zdezorientowanego przyjaciela bez słowa wyjaśnienia. Zajączek nie może zrozumieć, co się stało. Opuszczony złości się na jeżyka. Dopiero znająca życiowe sprawy wrona tłumaczy mu, że jeże mają w zwyczaju zapadać w zimowy sen i jest to naturalna kolej rzeczy. Zajączek odzyskuje wiarę w przyjaciela. Wstyd mu, że tak się na niego zezłościł. Z nadejściem wczesnej wiosny wykopuje dla siebie i jeżyka komfortową norę, aby już zawsze mogli być razem – nawet w trakcie zimowego snu przyjaciela.
W części Przyjaciele na zawsze w życie jeżyka i zajączka wkracza wiewiórka. Kolejny raz przyjaźń zostaje wystawiona na próbę. Zajączek i jeżyk skaczą przez strumień. W tej zabawie lepszy jest zajączek, a jego kolczasty przyjaciel co chwilę wpada do wody. Jeżykowi to jednak nie przeszkadza. Ważne, że bawią się razem. Gdy pojawia się wiewiórka – zwinna, szybka i pomysłowa – wszystko się zmienia. Zajączek z chęcią bawi się w chowanego z nową znajomą. Jeżyk jest zły i smutny. Nie skacze tak daleko jak wiewiórka, nie ma gładkiego futerka i nie potrafi wspinać się po drzewach. To jednak nie są wystarczające powody, aby przyjaciel go zostawiał. Rozgoryczony czeka na zajączka. Ale ten nie wraca. Jeżyk zaczyna się martwić. Wkrótce okazuje się, że zajączek spędził całą noc na gałęzi. Wiewiórka pokazała mu, jak wejść na drzewo, ale nie objaśniła, jak się schodzi. Zajączek ze strachu nie ruszył się z miejsca. Jeżyk odnalazł go i przygotował miękką stertę z liści, aby przyjaciel mógł bezpiecznie zeskoczyć z gałęzi. Wszystkie negatywne emocje odeszły w niepamięć.
Nawet najgłębsza przyjaźń nie jest w stanie uchronić przed przykrymi doświadczeniami. Rozstanie, samotność, ból, zazdrość, poczucie bycia oszukanym i złość nie są niczym dziwnym. Zdarzają się w każdej sytuacji. Mały czytelnik może z powodzeniem odnaleźć się w historii jeżyka i zajączka. Opowieści Michaela Englera pozwalają zrozumieć dziecku, że każdy może doświadczać najróżniejszych uczuć i emocji. Jeżyk i zajączek, uroczo wyrysowani przez Joëlle Tourlonias, są przez to bliscy maluchom. Nie pozostają jedynie słodkimi, milutkimi bohaterami obrazkowych książeczek. Niewątpliwie wizualna strona tych publikacji jest magnesem, który przyciąga dziecko i nakłania rodzica do zakupu. Tak było w naszym przypadku. Za ładnymi ilustracjami stoi jednak tekst, który dzielnie się broni i pozwala nam z całą pewnością polecić Wam te starannie wydane książeczki. Poznajcie jeżyka i zajączka – przyjaciół na dobre i na złe.
Jesteś moim przyjacielem
Przyjaciele na zawsze
Tekst: Michael Engler
Ilustracje: Joëlle Tourlonias
Wydawnictwo: Debit
Liczba stron w każdej części: 32
Dziękujemy wydawnictwu Debit za możliwość wykorzystania fragmentów tych książeczek w naszej recenzji.