ŚMIECI
NAJBARDZIEJ UCIĄŻLIWY PROBLEM NA ŚWIECIE!
W jednej z poprzednich recenzji prezentowałam Wam książkę zatytułowaną Moja wielka rodzina Gerdy Raidt. Teraz przyszedł czas na kolejną publikację tej samej autorki, podejmującą temat znacznie cięższego kalibru. Chodzi o Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie! Ten tytuł powinien znaleźć się w każdym domu, lecz nie jako kolejna przyjemna popularnonaukowa pozycja w dziecięcej biblioteczce, lecz jako przestroga wzięta do serca i wskazówka do codziennego wykonywania. Śmieci są wszędzie – obok nas, w przyrodzie, a nawet na Marsie! Czy chcemy żyć w świecie zalewanym przez niepotrzebne odpadki? Czy taką Ziemię chcemy zachować dla naszych dzieci i wnuków?
To naprawdę mocna książka. Codzienne każdy z nas produkuje stertę śmieci. Wrzucamy je do kosza, potem przyjeżdża śmieciarka i problem znika z oczu. Czy aby na pewno? Wraz z autorką sprawdzamy, co dalej dzieje się z odpadami różnego rodzaju. Zaglądamy do oczyszczalni i do kompostowni. Dowiadujemy się, na czym polega recykling. Okazuje się jednak, że nie każdy z tych procesów można powtarzać w nieskończoność. Są też materiały, których przetworzyć i wykorzystać ponownie się nie da. Trzeba wtedy stworzyć nowe, a góra śmieci rośnie… Poznajemy różne rodzaje wysypisk śmieci, ze zgrozą przyglądamy się tonom toksycznych i radioaktywnych odpadów.
Autorka zabiera również czytelnika w przeszłość. Dawniej każdy przedmiot dało się naprawić, przerobić lub wykorzystać w inny sposób. Ludzie wiele rzeczy wytwarzali sami, nie było plastikowych opakowań, nie kupowano ponad miarę. Gospodarowanie odpadkami miało wtedy także swoje ciemne strony. Na kolejnych rozkładówkach uczestniczymy w krótkiej, lecz niezwykle cennej lekcji historii. Te czasy minęły, a śmieciowy problem narasta. Odpadki trafiają do gleby, mórz, oceanów, na najwyższe góry, w przestrzeń kosmiczną, na Księżyc, a nawet na… Marsa! To wszystko szokuje i przygnębia. Ogromne wrażenie zrobiły na nas strony poświęcone niechcianym składowiskom śmieci w biednych krajach. Chłopcami wstrząsnął widok dzieci pracujących na tego typu wysypiskach. Przeraziła nas rozkładówka dotycząca takich części świata, gdzie nie ma wywozu śmieci. Moi miłośnicy oceanów ze zgrozą przyglądali się śmieciowym pływającym wyspom i plastikowym odpadkom trafiającym do organizmów morskich stworzeń (a potem na nasze talerze!).
Co możemy w takim razie zrobić, aby ograniczyć śmieciowy problem? Na końcowych stronach autorka zostawia czytelnikowi pokaźną dawkę wskazówek wraz z konkretnymi przykładami (jest nawet historia pewnej rodziny z USA i wyjaśnienie zasady zero waste). Najlepiej od razu wcisnąć zakupowy hamulec. Im więcej kupujemy, tym więcej śmieci wytwarzamy. Naszymi wyborami w sklepie kierują się producenci, twórcy reklam i handlarze. Zmianę myślenia trzeba zatem zacząć od siebie. To mój i Twój wybór jest decydujący. To od nas zależy, czy powstanie kolejna hałda odpadów. Uważne zakupy, świadome wybieranie, odrobina zachodu, walka z własnym lenistwem, zmiana codziennych przyzwyczajeń, dawanie drugiego życia niepotrzebnym rzeczom, ekologiczna edukacja od najmłodszych lat… Aż tyle? Nie. Tylko tyle! To są drobne kroki, ale pomyślmy, co by się stało, gdyby każdy człowiek na ziemi zaczął je stosować?
Fantastyczna książkowa. Obowiązkowa lektura w każdym domu – dla wszystkich, niezależnie od wieku. Gorąco zachęcam Was do zapoznania się z tym tytułem. A jeśli chcecie pozostać w podobnej tematyce nieco dłużej – zapraszam na recenzje tych czterech publikacji: Plastik fantastik?, Strajk, Woda. Źródło życia. Wszystko o najważniejszej substancji na Ziemi, Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi?
Książka Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie! otrzymała nagrodę główną w kategorii „Książka dla dzieci” i tytuł Mądrej Książki Roku 2019.
Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie!
Tekst i ilustracje: Gerda Raidt
Tłumaczenie: Katarzyna Łakomik
Wydawnictwo: Babaryba
Liczba stron: 96