NAJWYBITNIEJSI NAUKOWCY
EINSTEIN
ARYSTOTELES
Do serii „Najwybitniejsi Naukowcy” z wydawnictwa Egmont dołączyły właśnie dwa nowe zeszyty. Byli już Darwin oraz Maria Skłodowska-Curie (recenzja tu). Teraz czas na prezentację kolejnych wybitnych naukowców: Alberta Einsteina i Arystotelesa. Uczniów tego ostatniego nazywano perypatetykami (z greckiego peripatetikos – przechadzający się), ponieważ – podobnie jak ich mistrz – prowadzili dysputy chodząc. Zapraszam Was zatem na spacer po świecie nauki: tym starożytnym i tym z ubiegłego stulecia. Przewodnikami będą dwaj wymienieni bohaterowie. Poprowadzą nas przez komiksowe kadry z własnego życia i przedstawią naukowe dokonania.
Einstein. Przeskok kwantowy
Cofamy się w czasie do roku 1879 i do niemieckiego miasta Ulm, gdzie urodził się Albert Einstein. Śledzimy jego dzieciństwo, czasy studenckie i dorosłe życie. Spotykamy jego pierwszą żonę, Milevę Marić, serbską fizyczkę i matematyczkę, obracamy się w naukowych kręgach i wsłuchujemy się w pierwsze zwiastuny II wojny światowej. Przede wszystkim jednak próbujemy dowiedzieć się, czym zajmował się Einstein, i co mu zawdzięczamy. Prace nad czasem, materią i grawitacją, Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki, opracowanie teorii względności… Mały czytelnik nie dostaje szczegółowych wyjaśnień dotyczących tych dokonań. Teorie te są zbyt skomplikowane, aby zrozumieć je bez pogłębionej wiedzy matematycznej czy fizycznej. Komiks prześlizguje się po powierzchni dokonań wybitnego noblisty. Raczej inspiruje do dalszych poszukiwań niż prezentuje wyczerpujący wykład na temat tej nietuzinkowej postaci, która miała wpływ na dalszy rozwój wielu dziedzin nauki, a także zakorzeniła się w popkulturze.
Arystoteles. Głód wiedzy
Tym razem nasz skok w czasie jest jeszcze większy niż poprzednio. Lądujemy w 384 r. p.n.e. w Stagirze (Tracja). Podążamy śladem niezwykłego filozofa, ucznia Platona, nauczyciela Aleksandra Wielkiego, założyciela Likejonu (stąd słowo ‘liceum’), spragnionego wiedzy badacza wielu dziedzin nauki. W czasach Arystotelesa nie istniał jeszcze podział na matematykę, fizykę, chemię, biologię, astronomię itd. Ten wybitny filozof uważał jednak, że świat należy poznawać całościowo. Obserwacja natury, nieustanne ćwiczenie własnego umysłu, czytanie i rozmawianie – oto najważniejsze zadania dla każdego człowieka. Arystoteles umieszczał poznanie i zrozumienie na piedestale osiągnięć ludzkości. To on jest również autorem stwierdzenia dotyczącego „złotego środka”. Na kolejnych, komiksowych stronach śledzimy życie tego filozofa, spotykamy się z jego najbliższymi, uczniami oraz przyjaciółmi. Towarzyszymy mu w trakcie kolejnych emigracji i wypraw. Wyczerpujący, lecz niezwykle inspirujący spacer…
Jak w poprzednich zeszytach, również w tych dwóch końcówka ma podobną budowę: dział „kto jest kim…”, szkice autora, niezastąpiony komentarz dra Tomasza Rożka, kluczowe daty… Całość wypełniają obfitujące w szczegóły ilustracje. W przygotowaniu – Newton. Będzie się działo! Całą serię gorąco polecamy!
Einstein. Przeskok kwantowy
Arystoteles. Głód wiedzy
Seria: „Najwybitniejsi Naukowcy”
Scenariusz i rysunki: Jordi Bayarri
Tłumaczenie: Agata Ostrowska
Konsultacja merytoryczna: dr Tomasz Rożek
Wydawnictwo: Egmont
Liczba stron w każdym tomie: 48