KSIĄŻKI-ROZKŁADANKI
Ostatnio nie możemy oderwać się od książek typu pop-up. Dla mnie – wspomnienie z dzieciństwa, dla maluchów – spora dawka radości i zaskoczenia. Prezentujemy cztery niezwykłe publikacje, które podnoszą projektowanie książek do rangi prawdziwej sztuki.
Jakiś czas temu do naszej biblioteczki trafiły dwie rozkładanki z wydawnictwa Dwie Siostry: W głębinach oceanu oraz W lesie autorstwa duetu Anouck Boisrobert – Louis Rigaud. Wysoki poziom skomplikowania każdej rozkładówki i piękna grafika to nie wszystko. Obydwie książki niosą ze sobą niezwykle ważne przesłanie. Pop-up W lesie pokazuje, w jak destrukcyjny sposób ludzie wpływają na otaczającą ich przyrodę. Maszyny niszczą cały las, zwierzęta uciekają w popłochu. Zostaje śpiący leniwiec na jednym z drzew. Jednak jego dom również nie przetrwa. Na szczęście zaprezentowana została również druga strona ludzkiej działalności. Oto przychodzi człowiek, który tęskni za lasem, zielenią i śpiewem ptaków. Sadzi kolejne rośliny, z których wyrasta nowy las – schronienie dla wielu gatunków zwierząt i miejsce wytchnienia dla ludzi spragnionych kontaktu z naturą. Powraca leniwiec i wszystko jest jak dawniej. Pop-up W głębinach oceanu przenosi nas na pokład jachtu Oceano. Odbywamy niezwykłą podróż dookoła świata odkrywając różnorodny świat morskiej fauny i flory. Nasze ulubione plansze? Te z wielorybami i z rafą koralową. Podziw miesza się z szacunkiem dla sił natury (sztorm, lodowe góry), a cała przygoda uświadamia małym czytelnikom, jak cenny jest dziki świat, który nas otacza, i jak bardzo trzeba się starać, aby zachować go w niezmienionym stanie.
Pozostajemy w przyrodniczych tematach i szybko przeskakujemy na gorącą sawannę i w leśne zakamarki. Przedstawiamy książkę Fauna. Pop-up Davida Pelhama. Nazwy gatunków są po hiszpańsku, ale mali przyrodnicy z pewnością nie będą mieli problemu z rozpoznaniem, o które zwierzę chodzi. Na moich chłopcach największe wrażenie zrobił gepard, choć tak naprawdę wszystkie zwierzęta bez wyjątku zostały zaprezentowane w niezwykle szczegółowy sposób. Całość zadziwia precyzją wykonania. Do kompletu brakuje nam jeszcze drugiego tomu – Zoo. Pop-up (obydwie publikacje dostępne tu).
Na koniec ciekawa publikacja stworzona przez duet Anne-Florence Lemasson – Dominique Ehrhard. La avellana (po hiszpańsku orzech laskowy) to historia orzeszka pozostawionego przez wiewiórkę. Obok przemyka myszka, a śnieg powoli zasypuje ziemię. Na białej połaci na chwilę przysiada sikorka… Tekst jest drugorzędny. Nie trzeba znać hiszpańskiego. Wystarczy snuć opowieść własnymi słowami. Cykl pór roku oraz przemiany wpisane w koło życia zainteresują każdego małego wielbiciela przyrody. Precyzja, z jaką zostały skonstruowane kolejne zwierzęta, a także ich zróżnicowane rozmiary wprawiają w zachwyt zarówno małych, jak i dużych czytelników. To prawdziwy majstersztyk. Przykład niezwykłej architektury książki, pop-up w najlepszym wydaniu. Sprawdźcie, jakie inne zwierzęta pojawiają się na kartach tej publikacji, i co stanie się z zapomnianym orzeszkiem. Nie zdradzamy nic więcej, aby został zachowany efekt „WOW”. Książka dostępna tu.
Czy macie w Waszych biblioteczkach ciekawe książki-rozkładanki? Pochwalcie się, jakie perełki udało Wam się wyłowić z baśniowego oceanu.
W lesie
Tekst: Sophie Strady
Ilustracje: Anouck Boisrobert, Louis Rigaud
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Liczba stron: 16
W głębinach oceanu
Tekst i ilustracje: Anouck Boisrobert, Louis Rigaud
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Liczba stron: 12
Fauna. Pop-up
Ilustracje: David Pelham
Wydawnictwo: Combel
Liczba stron: 16
La avellana
Tekst: Anne-Florence Lemasson
Ilustracje: Dominique Ehrhard
Wydawnictwo: Combel
Liczba stron: 16