DZIKI PORADNIK GADANIA
Megaporcja wiedzy o zwierzętach
Agnieszka Graclik, czyli Pani z pszyry (@panizpszyry), jest zoolożką i popularyzatorką nauki. Jej poprzednią książkę (Dziki poradnik przetrwania) pochłonęliśmy w tempie błyskawicznym. Lekka formuła, przystępny język i przyjemna dla oka szata graficzna, a do tego kopalnia przyrodniczych ciekawostek bez nadmiernego przeładowania – wszystko to sprzyja przyswajaniu nowej wiedzy. Tym razem autorka skupia się na komunikacji w świecie zwierząt. Jak porozumiewają się konkretne gatunki, co chcą przekazać, do kogo się zwracają? Jak wykorzystują do tego wszystkie zmysły? Sprawdźmy!
Czas na cztery intensywne lekcje, podczas których odkryjemy sekrety komunikacji wizualnej w świecie zwierząt, nadstawimy uszu, aby odebrać ważne sygnały, zwęszymy, skąd pochodzą ważne wiadomości i uruchomimy pozostałe zmysły.
Zaczynamy od wzroku. Dzięki niemu zwierzęta (i ludzie) porozumiewają się ze sobą bez słów. Szaty godowe, barwy ostrzegawcze, pokazy tańca, świetlne dialogi czy wyśmienicie udekorowane wnętrza – to tylko niektóre tematy, w których oczy odgrywają kluczową rolę. Niektóre zwierzęta porozumiewają się na migi (np. kruki). Inne stosują grę pozorów (jak żubry), aby odstraszyć przeciwnika. Jeszcze inne… machają do siebie (agamy brodate, kraby). Dość osobliwą formę komunikacji wypracowały niektóre małpy. Chodzi o tzw. modzele pośladkowe. To oczywiście tylko część ciekawostek z lekcji pierwszej. Nie ma tu czasu ani na nudę, ani na przerwę w lekturze.
Chłoniemy kolejne wiadomości i przechodzimy do lekcji drugiej, w której główną rolę odgrywa słuch. Koncerty pasikoników i świerszczy, „klikanie” koników morskich, wyspecjalizowana komunikacja piesków preriowych, 20-godzinne pieśni humbaków, niosące się na 6000 kilometrów (!) odgłosy płetwali zwyczajnych, stosujące ultradźwięki wyraki filipińskie… Arsenał odgłosów w świecie zwierząt zadziwia i fascynuje. Ale uwaga! Rośliny również wydają z siebie dźwięki! „Klikają”, gdy się stresują, choć robią to na częstotliwości niesłyszalnej dla człowieka.
Nasyceni odgłosami płynącymi z natury, przechodzimy do zmysłu węchu. Feromony (kocie i nie tylko!), śmierdzące komunikaty ostrzegawcze, podstępne wonie wydzielane przez motyla modraszkę, substancja mateczna królowej pszczół, rozmowy poprzez… sikanie (jak u homarów). Zwierzęta bardzo kreatywnie podchodzą do węchowych pogaduszek, kłótni i debat. A jak jest u ludzi? Tu kalejdoskop środków jest ogromny. Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego świeże wypieki w dużych sklepach umieszczane są zaraz przy wejściu? To niezwykle sprytna i skuteczna sztuczka!
Gdy już wyniuchaliśmy wszystkie ciekawostki z trzech pierwszych lekcji – czas na część ostatnią, w której uruchamiane są pozostałe zmysły. Z tego rozdziału dowiadujemy się m.in., że bodźce dotykowe (ważne np. dla zwierząt stadnych) możliwe są nie tylko dzięki unerwionej skórze, lecz również dzięki wibrysom, piórom czuciowym lub czułkom. Ważne w komunikacji jest iskanie (np. u małp) i tulenie (np. u szczurów). Aby utrzymać porządek i dyscyplinę w rodzinie, niektóre zwierzęta stosują kary cielesne (np. mrówki). Inne walczą… całusami (np. gurami całujące). Są również gatunki, które przekazują sobie wiadomości za pomocą podarunków (np. pingwiny). Istnieje również tak zwana komunikacja sejsmiczna. Brzmi wstrząsająco! Ale jeszcze bardziej dziwacznym sposobem przeprowadzania rozmów jest… puszczanie bąków! Robią tak śledzie w ławicy. Jest jednak gatunek, który codzienne pogaduszki wyniósł na zadziwiający poziom. To połączenie geometrii (tak, zgada się!) i kupy śmiechu! Chodzi tu o wombata, a szczegóły znajdziecie na stronie 284.
Bardzo gorąco polecamy Wam ten świetnie napisany tytuł, wzbogacony sporą dawką zdjęć oraz ilustracjami wykonanymi przez Joannę Czarnecką. Mamy nadzieję, że seria z megaporcją wiedzy o zwierzętach będzie się dalej rozwijać. Tak podane informacje lubimy najbardziej i pochłaniamy z przyjemnością.
Książka do kupienia tu: https://www.gwfoksal.pl/dziki-poradnik-gadania-megaporcja-wiedzy-o-zwierzetach-agnieszka-graclik-skuc4747929e09d44a36650.html
Recenzja części pierwszej tu: https://oceanbasni.pl/recenzje/dziki-poradnik-przetrwania-megaporcja-wiedzy-o-zwierzetach
Dziki poradnik gadania. Megaporcja wiedzy o zwierzętach
Tekst: Agnieszka Graclik
Ilustracje: Joanna Czarnecka
Wydawnictwo: Wilga
Liczba stron: 304
#wydawnictwoWilga #Wilga #Dzikiporadnikgadania #AgnieszkaGraclik #OceanBaśni #współpracareklamowa #najpiękniejszeksiążkidladzieci #książkidladzieci
- Czy ta recenzja okazała się przydatna?
- Chcesz, aby więcej wpisów tego typu pojawiło się na Oceanie Baśni?
Zapraszam do wsparcia! Kawa to zawsze dobry pomysł 🙂!