BIBLIOTECZKA MONTESSORI. ASTRONOMIA
Pamiętacie serię Biblioteczka Montessori z wydawnictwa Egmont? Omawiałam ją na przykładzie pudełka edukacyjnego pt. Przyroda i zeszytu ćwiczeń (recenzja tu). Teraz seria ta wzbogaciła się o nowe zestawy: Ptaki Europy, Ogród, Ciało człowieka i Astronomia, a na nasz pokład trafiła ostatnia część – idealna dla moich miłośników kosmosu.
W eleganckim pudełku z wypukłymi, świecącymi elementami kryje się prawdziwy niezbędnik małego astronoma: obrotowa mapa nieba, przewodnik po gwiazdozbiorach, książeczka wyjaśniająca podstawy wiedzy astronomicznej oraz 60 kart edukacyjnych. Największe zainteresowanie wzbudziła u nas oczywiście obrotowa mapa nieba z tektury, która posiada również plastikową, przezroczystą część pozwalającą ustawić kierunek i godzinę. Mapa prezentuje tylko nocne niebo na półkuli północnej i pozwala na obserwację gwiazd i gwiazdozbiorów przez cały rok. W dołączonym do zestawu Przewodniku po gwiazdozbiorach znajdują się m.in. instrukcja obsługi mapy i kilka praktycznych porad dla początkujących astronomów (przygotowanie do obserwacji nieba, odnajdywanie Gwiazdy Polarnej, planet, Wielkiej Niedźwiedzicy…). Każdy gwiazdozbiór został szczegółowo omówiony. Dzięki temu przewodnikowi poznajmy również niebo wiosenne, letnie, jesienne i zimowe. Ciekawy rozwiązaniem jest umieszczenie przy danej konstelacji ciemnej pustej karty, na której dziecko może naszkicować białą, srebrną lub złotą kredką to, co samo zauważyło podczas obserwacji.
Wiedzę o naszym Układzie Słonecznym, słowniczek z najważniejszymi pojęciami, instrukcję użycia kart edukacyjnych i sporą dawkę informacji połączonych z doświadczeniami znajdziemy w książeczce Astronomia. Dla małych zapominalskich świetnym rozwiązaniem jest fraza mnemotechniczna, która pomaga zapamiętać kolejność planet (sprawdźcie koniecznie o jakie zdanie chodzi!). Chłopcy już ją znają i teraz nawet mój przedszkolak nie ma problemów z właściwym przedstawieniem naszego Układu Słonecznego. W książeczce tej znalazło się miejsce na krótki opis innych gwiazd we wszechświecie, na doświadczenia z siłą odśrodkową i orbitą, na wyjaśnienia dotyczące siły grawitacji i prędkości obrotu planet. Również ruchy Ziemi zostały szczegółowo omówione.
Ostatni element, czyli karty edukacyjne, stanowią doskonałe dopełnienie całego pudełka. Każdy obiekt ma swoją kartę kontrolną, kartę z obrazkiem, kartę z podpisem i kartę z definicją. Karty można wykorzystywać na różne sposoby w zależności od wieku dziecka:
- rozmowa o naszym Układzie Słonecznym,
- łączenie w pary,
- dopasowanie podpisów do kart i weryfikacja z użyciem kart kontrolnych,
- zagadki (z użyciem kart z definicjami).
Jedno niewielkie pudełko – kopalnia wiedzy dla małego miłośnika astronomii. Dziecko uczy się dzięki własnej aktywności i przy użyciu profesjonalnie przygotowanych materiałów, a przy tym świetnie się bawi. Z tak precyzyjnie dopasowaną dawką informacji, estetycznie wykonanymi elementami dodatkowymi (mapa, karty) nauka o kosmosie to czysta przyjemność. Teraz szykuję się na zakup kolejnych pudełek z Biblioteczki Montessori. Na naszym pokładzie muszą zagościć jeszcze Ptaki Europy (w pierwszej kolejności), a potem kolejne części z tej ciekawej serii. Gorąco polecam!
Biblioteczka Montessori. Astronomia
Tekst: Ève Herrmann
Ilustracje: Roberta Rocchi
Wydawnictwo: Egmont